
The information on this part of the website is intended only for health care professionals.I am an expert within the meaning of Act No. country xy. I herewith confirm that I am a professional according to this definition.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Antibiootikumide olulisust on raske alahinnata: nad aitavad peatada bakteriaalsete nakkuste levikut ja päästa elusid, hävitades teatud baktereid või pärssides nende kasvu. Termin antibiootikum tähendab tõlkes „elu vastu“ ning seda kasutatakse selliste ravimite puhul, mis suudavad hävitada haigustekitajaid. Erinevate nakkushaiguste raviks kasutatakse erinevaid antibiootikume ning neid võib välja kirjutada ainult arst.
Antibiootikume on juba aastaid kasutatud raskete nakkushaiguste raviks või teatud bakteriaalsete nakkuste ennetamiseks. Tänapäeval seisame silmitsi uue, üha suureneva väljakutsega: antibiootikumiresistentsusega. Antibiootikumiresistentsust kutsub muu hulgas esile antibiootikumide liigtarvitamine, korduv kokkupuude teatud tüüpi antibiootikumidega, nende ebaõige manustamine või antibiootikumidega ravitud loomade liha tarbimine. Seega kehtib antibiootikumide puhul põhimõte „vähem on rohkem".
Antibiootikumid on nakkustega võitlemisel äärmiselt tõhusad. Nende toime avaldub juba pärast esimest manustamist.
Antibiootikume võib võrrelda sõdalastega: nad takistavad bakterite kasvu ja paljunemist (bakteriostaatiline toime) või hävitavad neid (bakteritsiidne toime), häirides bakterite ainevahetust. Kuna viirustel ainevahetus puudub, siis antibiootikumidest viirustega võitlemisel abi ei ole. Ennekõike aitavad antibiootikumid organismil ennast kaitsta. Antibiootikumidest tuntuim on penitsilliin, mille avastas Alexander Flemming ja mida toodab hallitus Penicillium notatum. See, kui kiiresti antibiootikumi toime avaldub, sõltub ravitavast haigusest, kuid paranemine toimub sageli juba mõne tunni jooksul.
1) Lase arstil otsustada, kas vajad antibiootikume või mitte. • Ära nõua antibiootikume ilmaasjata, näiteks viirusnakkuse raviks. • Kui arst määrab sulle antibiootikumid, siis kasuta neid vastavalt ettekirjutusele. • Ära alusta antibiootikumikuuri ilma arsti järelevalveta. | 2) Lase arstil otsustada, millist antibiootikumi ja kui kaua sa vajad. • Ära kasuta eelmisest haigusest üle jäänud antibiootikume. • Ära võta kellegi teise jaoks määratud antibiootikume ega jaga endale määratud antibiootikume teistega. • Ära lõpeta antibiootikumide võtmist enne ettenähtud aega; samuti ära võta neid kauem, kui arst on määranud. | 3) Lase arstil otsustada, millised baktereid sisaldavad toidulisandid sobivad kõige paremini antibiootikumide kõrvaltoimete leevendamiseks. • Sinu arst oskab sulle öelda, millised bakterid töötavad milliste antibiootikumidega. • Bakterite manustamisel ilma asjatundja soovituseta ei pruugi olla soovitud tulemust. • Õige bakteri valik võib samas aidata võidelda antibiootikumiresistentsusega. |
Antimikroobne resistentsus (AMR), mis hõlmab antibiootikumiresistentsust, on üha kasvav probleem, ohustades paljude nakkushaiguste tõhusat ravi ja ennetamist. Tänapäeval peetakse AMR-i üheks maailma suurimaks terviseriskiks.
Bakterid, viirused, seened ja parasiidid võivad olla juba loomupäraselt antibiootikumiresistentsed (looduslik resistentsus) või aja jooksul või mutatsiooni tulemusena selleks muutuda (omandatud resistentsus), mistõttu nad ei allu enam ravimite toimele. Sel juhul räägime antimikroobsest resistentsusest. Kahjuks võivad resistentsed bakterid võimust võtta (bakteriaalne ülekasv) ja nende resistentsed omadused üle kanduda ka teistele bakteritele. Selle tulemusena muutuvad antibiootikumid ebatõhusaks: nakkus jääb organismi püsima, tekitades eluohtlikke seisundeid ja suurendades teiste inimeste nakatumise tõenäosust. Mikroorganisme, mis arendavad endas välja antimikroobse resistentsuse, on hakatud nimetama ka superbakteriteks, sest neid on peaaegu võimatu hävitada. Järgides eespool toodud nõuandeid, saad vähendada oma riski antimikroobse resistentsuse tekkeks.