"Happy couple standing by a large window, with the woman embracing the man from behind, both smiling and looking outside

Kuidas töötab täiskasvanute immuunsüsteem?

Immuunsüsteem tagab optimaalse tervise igal aastaajal

Smiling couple embracing, with the woman looking forward and the man resting his head on her shoulder.

Meie kangelaslik igapäevane kaaslane

Meie kehad puutuvad iga päev kokku erinevate keskkonnateguritega. Tänu meie organismi nutikatele kaitsesüsteemidele tehakse enamik neist immuunsüsteemi poolt kahjutuks.

Erinevatest kaitsemehhanismidest koosnev immuunsüsteem on pidevalt valvel, kaitstes meid ohtude eest nii, et me seda ise ei märkagi. Ehkki immuunsüsteemile pannakse alus esimese tuhande elupäeva jooksul, jätkab see arenemist ja täiustumist ka täiskasvanueas, teenides meid kõikvõimalikes olukordades kogu elu.

Pregnant woman in a beige knit dress standing by a window, gently holding her belly and looking down with a serene smile.

Immuunsüsteem ja rasedus

Raseduse ajal on naise keha ja tema kaitsesüsteem pidevas muutumises. Raseduse esimestest päevadest alates peab tulevase ema immuunsüsteem leidma tasakaalu kahe vastandliku impulsi vahel.

Ühelt poolt kannab naine endas nüüd „võõrkeha“, teisalt peab tema keha seda uut elu enda sees kaitsma. Immuunsüsteemi jaoks tähendab see pidevat võitlust, sest tal tuleb see vastuoluline olukord ära lahendada.

Uuringud on näidanud, et raseduse ajal kanduvad emalt veel sündimata lapsele üle antikehad. Seetõttu on lapseootel naise jaoks eriti oluline hoolitseda oma immuunsüsteemi eest, näiteks vältides stressirohkeid olukordi ja süües tasakaalustatud toitu. Seda on vaja nii emale kui ka veel sündimata lapsele.

mężczyzna z telefonem

Mida saame oma immuunsüsteemi heaks ära teha?

Meie immuunsüsteemi mõjutavad paljud tegurid, eriti aga meie elustiil.

mmuunsüsteemi nõrgestavad stress, ebapiisav uni, ülemäärane trenn ja tasakaalustamata toitumine. Antibiootikumravi võib samuti immuunsüsteemi nõrgestada, sest antibiootikumid ei suuda erinevat tüüpi bakteritel vahet teha, hävitades nii endogeensed bakterid kui ka soolestiku mikrofloorat negatiivselt mõjutades. Seetõttu on antibiootikumikuuri ajal mõttekas võtta toidulisandit, mis toetab soolestiku mikrofloorat kasulike piimhappebakteritega.

Halva enesetunde korral tasub pöörduda oma raviarsti poole, et välistada muud võimalikud põhjused.

starsza para

Kas immuunsüsteem muutub eaga?

Me ei saa vananemisprotsessi peatada. Paratamatult mõjutab see ka meie immuunsüsteemi. Aja jooksul ei muutu mitte üksnes meie nahk kui üks keha olulisemaid kaitsebarjääre, vaid muudatused toimuvad ka elundite- ja rakutasandil. Lisaks toimub vananedes ka mitmete protsesside aeglustumine.

Kuna vananemine mõjutab kogu keha, väheneb meie immuunsüsteemi tõhusus – see ei suuda enam nii hästi võõrrakkudega toime tulla. Seetõttu on vanemas eas eriti oluline oma immuunsüsteemi toetada. Lisaks tervislikule eluviisile toetavad soolestiku mikrofloorat BioGaia Lactobacillus reuteri Protectisega toidulisandid.

Kuidas saan oma immuunsüsteemi toetada?

Immuunsüsteemile pannakse alus meie lapsepõlves, kuid ka täiskasvanutena saame oma tervise ja immuunsüsteemi heaks üht-teist ära teha.

10 lihtsat viisi immuunsüsteemi toetamiseks: 

  • Hoolitse oma soolestiku eest
  • Liigu piisavalt
  • Viibi värske õhu käes
  • Toitu mitmekülgselt ja tarbi vähemalt 2 liitrit vedelikku päevas (soovitavalt vett)
  • Vähenda stressi
  • Mõtle positiivselt ja leia põhjuseid naermiseks
  • Maga piisavalt
  • Võta vaheldumisi külma ja kuuma dušši
  • Väldi nakkushaigusi (nt regulaarselt käsi pestes)
  • Naudi päikest, kuid väldi päikesepõletust

Vihje:

D-vitamiin, mida meie keha sünteesib päikesevalguse toimel, on üks tugeva immuunsüsteemi alustalasid. Piisab sellest, kui käid regulaarselt lõunapauside ajal jalutamas, sest just sel ajal on päikese mõju kõige tugevam. D3-vitamiini sisaldavad ka BioGaia Protectise närimistabletid, mida saad võtta toidulisandina.