"Happy baby in a striped onesie crawling on a soft carpet in a brightly lit room, with toys and furniture in the background.

Kuidas töötab lapse immuunsüsteem?

Lapse immuunsüsteem saab alguse viljastamise hetkel ning kujuneb välja järk-järgult.

Smiling mother holding her happy baby, who is looking at the camera, both enjoying a tender moment

Immuunsüsteem areneb koos lapsega

Sündides ei ole lapse immuunsüsteem veel täielikult välja kujunenud.

Ehkki mittespetsiifiline immuunsüsteem juba töötab, hakkab spetsiifiline immuunsüsteem alles välja kujunema. Lapse vanuse kasvades muutub see üha küpsemaks. Kõige olulisemad on seejuures lapse esimesed tuhat elupäeva (alates viljastumisest), sest just siis tekib soolestiku mikrofloora, mis paneb aluse tema immuunsüsteemile ja tervisele hilisemas elus.

Illustration of a pregnant woman wearing a yellow dress and orange shoes, smiling and holding her belly

Sünnihetkest esimeste elukuudeni

Mõistagi ei jäeta väikeseid ilmakodanikke päris kaitseta: esialgu kaitseb last osaliselt ema immuunsus, mis on tuntud ka passiivse immuunsusena.

See saab alguse juba emaüsas, kui ema annab platsenta kaudu oma sündimata lapsele edasi antikehi. Vaginaalse sünnituse käigus omandab laps sünnikanalit läbides suure hulga baktereid. Laps saab ema organismist esmased antikehad ka rinnapiimaga. Passiivne immuunsus paneb aluse lapse enda tõhusale kaitsesüsteemile, mis teenib teda kogu ülejäänud elu.

Baby playing with a colorful bead maze toy while sitting on a carpeted floor in a brightly lit room.

Iga algus on raske

Esimese tuhande elupäeva jooksul ja sellele järgneval perioodil puutub lapse organism ja tema alles kujunemisjärgus olev immuunsüsteem pidevalt kokku uute mikroobidega. Neid saadakse nii õdedelt-vendadelt kui ka teistelt mängukaaslastelt, lasteaiast ja hiljem koolist.

Pidev kokkupuude mikroobidega tähendab, et lapsed kipuvad esimestel eluaastatel sagedamini haigestuma. Keskmiselt esineb lastel 6–12 külmetushaiguse sümptomitega haigestumist aastas. Samas treenib pidev kokkupuude mikroobidega laste immunoloogilist mälu, sest iga uus olukord annab nende kehas olevatele immuunrakkudele uue õppetunni.

Ehkki tegemist on elukestva protsessiga, suudab lapse organism peagi kõige levinumad mikroobid ära tunda. Järkjärguline kohanemine tähendab ka seda, et lapse immuunsüsteem muutub täisea lähenedes üldjuhul üha tugevamaks.

Illustration of a shield with probiotic bacteria inside, symbolizing protection, set against a yellow circular background

Soolestiku roll

Soolestiku mikrofloora treenib immuunsüsteemi ja tagab selle kaitsemehhanismide normaalse funktsioneerimise.

Soolestiku mikrofloora, mis sisaldab laktobatsille ja bifidobaktereid, hakkab arenema sünnihetkel või vahetult pärast seda. Vaginaalsel sünnitusel kandub emalt lapsele edasi hulgaliselt mikroobe, mis hakkavad kohe vastsündinu keha asustama, pannes aluse tema soolestiku mikrofloorale. Seetõttu erineb keisrilõike teel sündinud laste soolestiku mikrofloora vaginaalselt sündinud laste omast. BioGaia beebitilkade andmine võib aidata täiendada laste soolestiku mikrofloorat kasulike bakteritega.

Baby in a striped onesie taking assisted steps while being held by an adult's hands, in a brightly lit room with toys in the background

Kuidas saan toetada oma lapse immuunsüsteemi?

Immuunsüsteemi arengule pannakse alus lapsepõlves. Siin on mõned nõuanded, kuidas seda protsessi toetada.
 

  • Tasakaalustatud menüü, kuhu kuuluvad hooajalised puu- ja juurviljad, sisaldab rohkelt lapse immuunsüsteemile vajalikke toitaineid. Kiudaineid sisaldavad täisteratooted tagavad soolestiku normaalse talitluse. Õnnelik kõht tähendab tugevat keha.
  • Värske õhk teeb imet! Värskes õhus tegutsemine toetab immuunsüsteemi ja vähendab stressi.
  • Kokkupuude mikroobidega ei ole alati halb. Lapsel on vaja puutuda kokku teatud välisteguritega, et tal kujuneks välja immunoloogiline mälu. Puhastusvahenditega pole mõtet liialdada.
  • Piisav uni, sh päevased puhkepausid, aitab stressi vastu ja laseb immuunsüsteemil teha oma tööd.