Family of four walking along a path by a lake, with trees and clear sky in the background, enjoying a peaceful outdoor moment.

Kuidas immuunsüsteem töötab?

Mittespetsiifiline ja spetsiifiline immuunsüsteem – koostöö kõrgeim tase

Illustration of two figures, symbolizing partnership, in an orange color scheme with a circular design element.

Kaks süsteemi töötavad käsikäes

Meie immuunsüsteem on üks organismi keerukamaid, kaitsele spetsialiseerunud süsteeme. See jaguneb kaheks omavahel koostööd tegevaks kaitsemehhanismiks, mis on teineteisega mitmel viisil seotud.

Mittespetsiifiline immuunsüsteem meid spetsiifiliste haigustekitajate eest ei kaitse. Tal puudub immunoloogiline mälu ja pigem täidab ta üldist kaitsefunktsiooni. Spetsiifiline immuunsüsteem kujuneb aastate jooksul, salvestades spetsiifiliste mikroobide kohta käiva info nn immunoloogilisse mälusse.

Mother holding her daughter outdoors, both smiling at each other, framed by a circular graphic with an orange icon representing a bacteria with a face.

Mittespetsiifiline immuunsüsteem: kiire ja laia ampluaaga

Mittespetsiifiline immuunsüsteem on meil olemas juba sündides. See on nn kaasasündinud immuunsus. Mittespetsiifiline immuunsüsteem on pidevalt valvel, kaitstes organismi erinevate välistegurite eest, kellega me igapäevaelus kokku puutume.

Mittespetsiifiline immuunsüsteem on meie keha esmane kaitseliin. See koosneb keha loomulikest kaitsebarjääridest, nagu nahk ja limaskestad. Siia kuuluvad ka nn esmareageerijad rakud ehk loomulikud tapjarakud T-rakud, mis otsivad üles ja hävitavad kiirelt kõik võõrrakud. Mittespetsiifilisel immuunsüsteemil puudub immunoloogiline mälu ja sellel on pigem üldine kaitsevõimekus.

Smiling family of three wrapped in a plaid blanket outdoors, with an orange icon featuring a graduation cap in the corner.

Spetsiifiline immuunsüsteem: adaptiivne ja spetsialiseerunud

Meie keha teine kaitsesüsteem kujuneb välja tänu sellele, et organism puutub aja jooksul kokku erinevate välisteguritega ja õpib nendega toime tulema. Seda tuntakse spetsiifilise immuunsüsteemi ehk omandatud immuunsusena.

T-abistajarakud ja tsütotoksilised T-rakud moodustavad terve rakkudearmee, mille ülesanne on tuvastada spetsiifilised mikroobid vastavalt immunoloogilisse mällu talletatud infole. See on otsekui infopank, mis täieneb elu jooksul üha uue teabega. Ohtlikus olukorras vallandub immuunreaktsioon, mis annab immuunrakkudele käsu võitlusse asuda.