
Kuidas immuunsüsteem töötab?
Mittespetsiifiline ja spetsiifiline immuunsüsteem – koostöö kõrgeim tase
The information on this part of the website is intended only for health care professionals.I am an expert within the meaning of Act No. country xy. I herewith confirm that I am a professional according to this definition.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Erinevalt teistest vitamiinidest suudab meie keha D-vitamiini ise toota. Seetõttu toimib D-vitamiin meie kehas pigem sarnaselt hormoonidele ja virgatsainetele, reguleerides olulisi füsioloogilisi protsesse.
Tõhus viis organismi D-vitamiini varude täiendamiseks on viibida päikese käes. Meie keha sünteesib D-vitamiini UVB-kiirguse toimel, mistõttu on D-vitamiini nimetatud ka päikesevitamiiniks. Õnneks ei pea me päikese käes veetma tunde – vajaliku D-vitamiini koguse saamiseks piisab, kui viibime suvel regulaarselt päikese käes katmata näo, käte ja jalgadega. Päikesepõletust tuleks siiski vältida.
Kas teadsid? Hilissügisel, talvel ja varakevadel on päike meie kliimavöötmes piisava D-vitamiini tootmiseks liiga nõrk. D-vitamiini tootmist mõjutab ka meie rõivastus, kehakaal, vanus, päikesekaitsevahendid, nahavärv, toitumine ja geenid.
Ehkki D-vitamiin ei ole imerohi, mis aitab kõikide vaevuste vastu, vajab meie organism seda paljude füsioloogiliste protsesside toimimiseks.
D-vitamiini retseptoreid (VDR) leidub pea kõikides keharakkudes. Seda universaalset ühendit on vaja luude ja lihaste arengu ja talitluse tagamiseks. Lisaks aitab vitamin D kaasa kaltsiumi ja fosfori normaalsele imendumisele/ärakasutamisele. Vitamiin D osaleb rakujagunemise protsessis ja aitab kaasa immuunsüsteemi noramaalsele talitlusele.
Soovituslik ööpäevane D-vitamiini annus on erinevas eas inimestel – näiteks imikutel ja eakatel – erinev. Esimesel eluaastal on D-vitamiin vajalik lapse luude normaalseks kasvuks; see tagab nii luude, hammaste kui ka immuunsüsteemi arengu. Vanematel tuleb seega jälgida, et nende laps saaks piisavalt D-vitamiini.
D-vitamiini tähtsus ei vähene ka hilisemas lapse- ja täiskasvanueas, sest seda on jätkuvalt vaja luude ja hammaste tervise ning normaalse immuunfunktsiooni tagamiseks. Eriti oluline on D-vitamiin rasedatele, kuna toetab lisaks emale ka veel sündimata lapse immuunsüsteemi, tagades tema luude normaalse kasvu ja arengu.
Vananedes hakkavad paljud meie kehaprotsessid aeglustuma ning D-vitamiini tootmine organismis väheneb. Eakate jaoks on oluline toituda tasakaalustatult, et tagada piisav D-vitamiini ja kaltsiumi tase, ning olla füüsiliselt aktiivne.
D-vitamiin aitab vanemas eas vältida ebastabiilsest kehahoiakust ja lihasnõrkusest tingitud kukkumisi. Üle 60-aastastel meestel ja naistel kaasneb kukkumisega risk luumurdude tekkeks. Lisaks soodustab D-vitamiin immuunsüsteemi normaalset toimimist. Talvekuudel on meie kliimavöötmes abi D-vitamiini võtmisest toidulisandina, näiteks D3-vitamiini sisaldavate BioGaia Protectise närimistablettidena.
Väikelapsed (7–11 kuud)* | 10 mikrogrammi päevas |
Lapsed ja täiskasvanud (1–70 aastat)** | 15 mikrogrammi päevas |
Täiskasvanud (19–70 aastat)* | 15 mikrogrammi päevas |
Lapseootel naised* | 15 mikrogrammi päevas |
Üle 70-aastased inimesed* | 20 mikrogrammi päevas |
Umbes 80% meie immuunrakkudest asub soolestikus. Seetõttu on seedetraktil keha kaitsesüsteemis täita ülioluline roll.
Meie ülesanne on hoida soolestik tugev ja terve ning kaitsta selle väärtuslikku mikrofloorat. D-vitamiini lisamine toidule aitab toetada nii meie kui meie pereliikmete immuunsüsteemi. Soolestiku ja immuunsüsteemi normaalsele talitlusele aitab kaasa värskes õhus viibimine, mõõdukad päikesevannid, liikumine, tervislik toit, piisav uni ja stressist hoidumine. Normaalse ja tasakaalustatud soolestiku mikrofloora tagab ka põhjalikult uuritud Lactobacillus reuteri Protectise bakteriaalse tüve kasutamine toidulisandina. Lactobacillus reuteri Protectis ja D-vitamiin töötavad käsikäes, suurendades meie heaolu.
Mittespetsiifiline ja spetsiifiline immuunsüsteem – koostöö kõrgeim tase
Immuunsüsteem tagab optimaalse tervise igal aastaajal